Frankofonia, kultura, ekologia, technologia
Francophonie, culture, écologie, technologie
Stowarzyszenie Francja-Polska

Stowarzyszenie Absolwentów Studiów
Francuskojęzycznych w Polsce

Association France-Pologne

Association des Anciens Elèves
des Formations Francophones en Pologne

PROPOZYCJE KULTURALNE DLA FRANKOFILÓW 11.EDYCJA #ZOSTANWDOMUZFRANCJA

5 lutego 2021

Kalendarium

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

W czasie pandemii trudno pojechać do Francji, ale dzięki technologiom cyfrowym możemy spędzić czas we francuskiej atmosferze. Szereg instytucji znad Sekwany przygotowało bardzo ciekawą, a przy tym darmową ofertę dla internautów. Poniżej nasz 11. przegląd tych propozycji (uwaga, większość wymaga znajomości języka francuskiego).

Théâtre de la ville – Teatr udostępnia na swoim portalu nagrania spektakli, które można obejrzeć w wybranych dniach. Najbliższa sztuka teatralna zostanie wyemitowana w niedzielę 7 lutego o godzinie 15.00. „Suite Ionesco” to spektakl poświęcony twórczości tego awangardowego francuskiego dramatopisarza o rumuńskich korzeniach. Jego uzupełnienie stanowi dyskusja z udziałem aktorów, ale także neurologów, którzy wspólnie poszukają motywów ludzkich zachowań sportretowanych przez Eugène Ionesco. Repertuar spektakli możemy sprawdzić w zakładce gardons les liens > les directs.

MyFrenchFilmFestival – MyFrenchFilmFestiwal to internetowy przegląd najnowszych filmów francuskojęzycznych twórców młodego pokolenia. Na platformie udostępniono kilkadziesiąt filmów, które pozostaną dostępne do 15 lutego. Wszystkie opatrzono napisami w kilkunastu językach (w tym polskim). Aby obejrzeć filmy wystarczy założyć darmowe konto.

Palais de la Porte Dorée Na portalu tej paryskiej instytucji kulturalnej udostępniono niezwykły spektakl taneczny “À mon bel amour : dans un miroir”. Każdy z 8 odcinków cyklu, trwający nieco ponad minutę, stanowi swoisty choreograficzny performance. Taniec nowoczesny w przepiękny sposób łączy się tu z innymi formami ekspresji: od baletu aż po voguing czy elementy clubbingu.

Archives de Marseille – Od początku kwarantanny Urząd miasta Marsylii udostępnia w internecie swoje archiwa. Na stworzonym w tym celu portalu można obejrzeć już cztery wirtualne ekspozycje przedstawiające życie codzienne tego portowego miasta na przestrzeni ostatnich wieków. Fotografie, rysunki i nagrania dostarczają w dużej części sami marsylczycy. Niezwykłe okno w przeszłość, i to nie tylko Marsylii, ale także Francji i Europy!

TV5MONDEplus – TV5MONDE udostępnił platformę za pośrednictwem, której możemy obejrzeć szeroki wybór francuskojęzycznych programów telewizyjnych. Dostęp do wszystkich materiałów jest bezpłatny i nielimitowany.

Centre Pompidou – Jako odskok od rutyny, proponujemy zachwycające świeżością spojrzenia wywiady z artystami goszczącymi w Muzeum Sztuki Współczesnej Centre Pompidou w Paryżu. Podczas krótkich nagrań video, twórcy opowiadają o swoich dziełach, które również oglądamy na ekranie. Wśród rozmówców m.in.: Christian Boltanski, autor tajemnicznych instalacji poruszających tematykę pamięci i zapomnienia czy Harmony Korine, fascynujący twórca amerykańskiego kina niezależnego.

Radio France Culture – Na koniec wszystkim zmęczonym patrzeniem w ekrany, polecamy lekturę… z zamkniętymi oczami. Warto przypomnieć, że radio France Culture udostępnia na swoim portalu bogate zbiory audiobooków w odcinkach. My właśnie wysłuchaliśmy baśniowo-onirycznej powieści „Le Grand Meaulnes” autorstwa Alain Fournier. Ten pisarz, który jako 28-latek poległ w okopach I Wojny Światowej, napisał tylko jedną książkę. Ale za to jaką: „Le Grand Meaulnes” to najczęściej tłumaczone i czytane dzieło francuskiej literatury zaraz po „Małym Księciu” Antoine’a de Saint Exupéry! Mamy nadzieję, że Was zachęciliśmy. ?