Kariera po francusku
Skończyłeś studia i znasz francuski? Pomyśl o studiach dyplomowych w tym języku. Jeszcze studiujesz, a francuski to twoja pasja? Koniecznie zajrzyj na targi Frankofoni Mają Perspektywy
– Francja jest największym inwestorem w Polsce. W ostatnich dziesięciu latach zainwestowała 16 miliardów euro, działa tu aż 800 przedsiębiorstw z naszym kapitałem – mówi Bruno Duthoit z Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jego zdaniem Polska to duży rynek zbytu i podaż dobrej siły roboczej. Także tej dobrze wykształconej.
W elitarnym gronie
– Gdy angielski jest powszechnie znany, francuski daje przewagę na rynku pracy. To szansa na karierę w firmach francuskich lub instytucjach o zasięgu międzynarodowym – mówi Adam Samkowski, prezes Stowarzyszenia Francja – Polska, które zrzesza i promuje absolwentów studiów i programów francuskojęzycznych, jak Copernic, Master Agroalimentaire IZMA/SGGW, Jurnalist Européean/EDHECUMCS, Master en sciences de Gestion Approfondies HEC na Politechnice Warszawskiej, Master en Management Economique Européen HEC, Master Banque et Finance Paris-Dauphine/SGH i Program Studiów Europejskich Science-Po w Szkole Głównej Handlowej.
– Sam francuski to trochę za mało. Często na nasze studia przychodzą osoby, które już pracują w francuskiej firmie, ale w związku z tym, że mają wykształcenie o innym profilu niż biznesowy, nie mogą dalej awansować – wyjaśnia dr Izabella Bergel, dyrektor Programu Master International de Management et d’Economie.
– Zdecydowałem się na studia podyplomowe zarządzania gospodarką europejską na SGH, aby uzupełnić swoją wiedzę – opowiada Józef Leśniak, który po zapisaniu się na studia podyplomowe awansował na kierownicze stanowisko w Auchan Polska. Od wielu lat pracuje we francuskich firmach. Wcześniej studiował we Francji i w Międzynarodowej Szkole Nauk Politycznych w Katowicach.
Do Stowarzyszenia Polska – Francja może zapisać się każdy, kto skończył studia typu MBA w języku francuskim. – Można do nas trafić przez stronę internetową www.afp.org.pl. Jest na niej deklaracja członkowska, którą trzeba pobrać, wypełnić i odesłać na Senatorską 38 – informuje Monika Wardzyńska, sekretarz stowarzyszenia. Członkowie pomagają sobie m.in. w znajdywaniu pracowników czy zmianie pracy. – Tylko w ubiegłym tygodniu otrzymałam pięć ofert od naszych członków na kierowniczych stanowiskach, które rozesłałam do innych – mówi Wardzyńska. W tym roku stowarzyszenie przygotowuje wydanie rocznika absolwentów studiów francuskojęzycznych. – Do rocznika mogą wpisywać się osoby, które ukończyły studia w Polsce realizowane we współpracy z uczelniami francuskimi lub studia we Francji. 1000 egzemplarzy wyślemy do największych polskich firm – zapowiada Wardzyńska.
Frankofoni mają perspektywy
Studenci i absolwenci, którzy myślą o karierze we francuskich firmach, powinni przyjść na konferencję i targi pracy organizowane przez Francuską Izbę Przemysłowo-Handlową w Polsce.
Cykl spotkań odbędzie się na czterech uczelniach: Politechnice Łódzkiej, Uniwersytecie Wrocławskim, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.
– Studenci będą mogli zapoznać się z możliwościami nauki języka francuskiego, programami stypendialnymi i stażami realizowanymi przez Ambasadę Francji w Polsce – wyjaśnia Aneta Bassa z Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce. Giełda pracy będzie okazją do rozmowy z potencjalnymi pracodawcami.
Ewelina Jaworska
źródło: Rzeczpospolita 22.03.2006 r. http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/praca_060322/praca_a_4.html