Czy pracując więcej jesteśmy wydajniejsi? Dlaczego i jak dbać o work/life balance? Jak zapewnić sobie komfort trakcie i po zakończeniu kariery zawodowej i ustrzec się od wypalenia zawodowego?
„Jak móc dłużej i lepiej – dlaczego i jak dbać o work/life balance w perspektywie pracy do 67 roku życia" na Forum Ekonomicznym w Krynicy
Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce (CCIFP) wraz ze Stowarzyszeniem Francja-Polska oraz firmami członkowskimi – największym polskim pośrednikiem ubezpieczeniowym – Gras Savoye i grupą audytorsko-doradczą Mazars, zaangażowała się w organizacje panelu podczas XXII Forum Ekonomicznego. Celem panelu jest analiza równowagi miedzy życiem zawodowym i osobistym wśród managerów firm w Polsce.
Panel odbędzie się w dniu 5 września o godz. 10:30.
Tematykę panelu zainspirowały wyniki badań OECD, według których Polacy są na drugim miejscu, zaraz za Koreańczykami, jeśli chodzi o ilość czasu poświęcanego na pracę. Niemal połowa z nas poświęca prywatny czas na obowiązki zawodowe, co niestety nie przekłada się ani na wzrost produktywności, ani na jakość życia.
Temat panelu nieprzypadkowo narodził się wśród środowisk związanych z biznesem francuskim " Doskonale wiemy, że Francja przykłada szczególna wagę do kwestii socjalnych, ochrony pracownika i jego praw. To właśnie we francuskich przedsiębiorstwach udało się wprowadzić 35-godzinny tydzień pracy ". – mówi Monika Constant dyrektor generalny CCIFP. Do panelu zastali zaproszeni Prezesi firm współorganizatorów – Alexander Konopka z Gras Savoye Polska i Michel Kiviatkowski z Mazars oraz gościnnie prezes Orange – Maciej Witucki i senator Aleksander Pociej.
Wśród gości panelu będzie Wojciech Eichelberger – dyrektor Instytutu Psycho-Immunologii (IPSI) odpowiedzialny za wdrażanie programów mających na celu poprawę work-life balance w polskich i zagranicznych przedsiębiorstwach. "Programy czy szkolenia pomagające managerom w utrzymaniu work-life balance postrzegane są zwykle początkowo w kategorii kosztów. Dopiero kiedy pracownicy zyskują na wydajności, bo oddalają się od wypalenie zawodowego i realizują się w życiu prywatnym, swoich pasjach, widać, że takie inwestycje procentują. Zarówno pracodawcy, jak i państwu, no i oczywiście samemu pracownikowi powinno zależeć, żeby móc dłużej i lepiej". – mówi Wojciech Eichelberger z IPSI.
Dyskusję panelową poprowadzi Kinga Rusin.
Temat leży przede wszystkim w kręgu zainteresowań szefów dużych i średnich firm. "Bardzo interesuje mnie ta problematyka, zwłaszcza, że sam muszę się z nią mierzyć każdego dnia – jestem prezesem dwóch spółek w Polsce, a na początku roku tworzyłem nowy oddział Gras Savoye na Ukrainie, którego również zostałem prezesem. Życie w podróży, między lotniskami i spotkaniami biznesowymi musi zostać zrównoważone silnymi więzami rodzinnymi i poświęcaniem czasu na realizacje swoich pasji. Jako szef firmy, nie wystarczy, że potrafię zapanować nad tą równowagą u siebie. Ważnym jest, aby monitorować sytuacje w firmie i proponować odpowiednie rozwiązania innym pracownikom."- mówi Alexander Konopka prezes Gras Savoye.
Paneliści będą dyskutować zatem o rozwiązaniach wspierających work-life balance stosowanych w innych krajach, w tym we Francji, o tym jak radzą sobie z równowagą sami i jakie pomysły wdrożyli w swoich instytucjach. Michel Kviatkowski, który zarządza firmą audytorsko-doradczą Mazars w Polsce, podsumowuje "Żyjąc w świecie finansów i ekonomii oraz będąc odpowiedzialnym za wypracowanie dobrych wyników spółki, koncentruję się głównie na danych liczbowych. Inwestowanie w rozwiązania poprawiające work-life balance po prostu się opłaca. Dzięki takiemu podejściu managerowie są bardziej wydajni. Dodatkowo zyskuje na tym atmosfera pracy – mniej stresu, mniej niezdrowej rywalizacji. Zyskuje na tym także wizerunek firmy na zewnątrz, promowany przez bardziej skutecznych i zadowolonych pracowników."
Z pewnością doświadczenia i rozwiązania prezentowane przez managerów Orange, Gras Savoye i Mazars będą mogły zostać zaadaptowane i zaadoptowane w innych polskich i zagranicznych przedsiębiorstwach.
Organizatorzy panelu przewidzieli ponadto dla swoich gości, i nie tylko, niespodziankę – inaugurację aplikacji na smartfony. Celem aplikacji jest obliczenie poziomu równowagi życiowej i znalezienie środków zaradczych, w przypadku, gdyby równowaga między życiem zawodowym i prywatnym tego wymagała. Wkład merytoryczny aplikacji opracował IPSI.
Panel jest autorskim projektem Stowarzyszenia Francja-Polska, mającego na celu integrację liczącego ponad 10 000 osób środowiska absolwentów studiów francuskojęzycznych w Polsce.
Paneliści:
· Maciej Witucki – Prezes CCIFP i Prezes Orange Polska; Przewodniczący Rady Programowej Polskiego Forum Obywatelskiego.
· Wojciech Eichelberger – Psycholog, psychoterapeuta i trener; Współtwórca i dyrektor Instytutu Psycho-Immunologii w Warszawie.
· Michel Kiviatkowski – Partner Zarządzający Biura Mazars w Polsce.
· Alexander Konopka – Prezes Zarządu Gras Savoye Polska, Pol-Assistance i Gras Savoye Ukraine
· Aleksander Pociej – Senator RP, Adwokat, Przewodniczący Senackiej Grupy Polsko Francuskiej.
Moderator – Kinga Rusin
Organizatorzy panelu:
Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce (CCIFP) jest stowarzyszeniem pracodawców zrzeszającym ponad 350 firm francuskich i polskich. Od 18 lat CCIFP działa na rzecz interesów polskich i francuskich inwestorów pełniąc rolę platformy współpracy i wymiany doświadczeń biznesowych oraz najlepszych praktyk pomiędzy przedsiębiorcami. CCIFP podejmuje działania wpływające na przemiany polskiej gospodarki oraz współtworzy korzystne warunki dla rozwoju biznesu w Polsce. CCIFP w swoich działaniach wspiera dialog pomiędzy podmiotami publicznymi i prywatnymi, stara się promować dobre praktyki swoich firm członkowskich pokazując nowe trendy i nowatorskie rozwiązania pomagające w rozwoju biznesu. www.ccifp.pl
Gras Savoye niezmiennie od 1992 roku zajmuje pierwszą pozycję w rankingach brokerów ubezpieczeniowych we Francji, a od 2004 w Polsce. Gras Savoye zatrudnia ponad 3800 osób, a jej sieć obejmuje 100 placówek w różnych częściach świata. Gras Savoye w Polsce, z 280 osobowym zespołem i obrotami przekraczającymi 130 mln PLN zapewnia obsługę wszystkich linii ubezpieczeniowych takich jak ubezpieczenia majątkowe, komunikacyjne, odpowiedzialności cywilnej, osobowe oraz specjalistyczne produkty. Świadczy usługi w zakresie masowej dystrybucji ubezpieczeń, bancassurance, risk manegement, reasekuracji, likwidacji szkód oraz assistance. Laureat sześciu Gazel Biznesu i Diamentów Forbes. www.grassavoye.pl
Mazars jest międzynarodową, zintegrowaną i niezależną organizacją specjalizującą się w audycie, usługach księgowych, doradztwie podatkowym i usługach doradczych. Mazars korzysta z wiedzy 13 000 specjalistów w 69 krajach, które tworzą zintegrowaną sieć biur. Od lat Mazars zajmuje czołowe miejsca w rankingach firm audytorsko-doradczych w Europie i w Polsce. Mazars posiada 20-letnie doświadczenie na rynku polskim, gdzie działając jako grupa dwóch spółek zatrudniających łącznie ponad 180 osób w Warszawie i w Krakowie, oferuje firmom polskim i zagranicznym, działającym w różnych sektorach gospodarczych, pełną gamę usług audytorskich, doradztwo biznesowe, doradztwo w kwestiach podatkowych oraz usługi finansowo-księgowe i kadrowo-płacowe. www.mazars.pl
Stowarzyszenie Francja-Polska (www.afp.org.pl) jest organizacją non-profit działającą od 1995 roku, której misją jest integracja liczącego ponad 10 000 osób środowiska absolwentów studiów francuskojęzycznych w Polsce. W ramach swojej działalności, Stowarzyszenie istotnie przyczynia się do pogłębiania relacji francusko-polskich w środowisku naukowym, kulturalnym i biznesowym. Promuje też język francuski. Jej najnowszy, autorski projekt do nauki francuskiego dla dzieci, www.mowimypofrancusku.pl liczy już ponad 47.000 unikalnych użytkowników.