Zawrotne tempo przyrostu ludności na świecie sprawia, że świadoma konsumpcja i rozważne korzystanie z surowców naturalnych staje się koniecznością. Nasze codzienne nawyki są często mało przemyślane. Począwszy od wypicia porannej kawy na wynos w jednorazowym kubku, a skończywszy na bezrefleksyjnym sięganiu po nieśmiertelne foliówki, wciąż dostępne w naszych sklepach.
Zero waste, z ang. „zero odpadów”, to określenie filozofii, która zakłada ograniczanie wytwarzania odpadów w codziennym życiu. Narodziła się ona w reakcji na postawy nadmiernej konsumpcji i marnotrawstwa zasobów. W praktyce zero waste sprowadza się do pięciu zasad: Odmawiaj, Ograniczaj, Używaj ponownie, Przetwarzaj i Kompostuj.
Zero waste zdobywa coraz więcej zwolenników na świecie, także we Francji, gdzie funkcjonuje jako zéro déchet. To właśnie z Francji pochodzi najsłynniejsza adeptka „bezodpadowego” stylu życia i popularyzatorka tego ruchu na świecie, Béa Johnson*. Béa słynie z tego, że roczne odpadki, które wytwarza jej czteroosobowa rodzina, mieszczą się w litrowym słoiku. Dla porównania: jeden Francuz wytwarza rocznie 350kg śmieci, a Polak już niemal 300kg (z tendencją wzrostową). Inna znana rodzina z południa Francji (prowadzi bloga Famille zero dechet) w ciągu 2 miesięcy „produkuje” śmieci o objętości słoiczka po konfiturach Bonne Maman!
Nie każdy może aspirować do takich dokonań. Ale czy nie należy spróbować? Nie tylko dla dobra środowiska. Ludzie, którzy stosują zero waste chwalą sobie, że mają więcej wolnego czasu, są zdrowsi i oszczędzają pieniądze. Mówią o uczuciu wyzwolenia, poczuciu sprawczości i odnalezieniu sensu życia w tym, co najważniejsze – w przeżyciach i relacjach z innymi ludźmi.
Jak stosować zasady zero waste w Polsce i unikać śmieci w praktyce?
Podczas Targów będzie można nabyć różne przedmioty codziennego użytku, które pomagają żyć zero waste. Są to np. "nieśmiecące" przybory higieniczne, produkty spożywcze na wagę, czy eleganckie bidony zastępujące plastikowe butelki na wodę (bo jak twierdzi Béa, życie zero waste jest nie tylko zdrowe i tanie ale i estetyczne!).
Organizatorzy zapewniają też szereg ciekawych wykładów i paneli dyskusyjnych, które pomogą poznać założenia zero waste oraz warsztaty – także dla dzieci. Z pewnością będzie można też spotkać praktykujących "zeroodpadowców" i wypytać o wszystko, co nas interesuje!
Inicjatorką Targów jest Virginie Little. Organizatorzy: Little Greenfinity i Fundacja alter eko.
Stowarzyszenie Francja-Polska jest partnerem Targów.
Targi Zero Waste są organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów 2017 (18 – 26 listopada 2017). Wydarzeniu patronuje Prezydent Miasta st. Warszawa.
Wstęp bezpłatny (konieczna rejestracja).
Program i szczegóły na stronie www.targi-zerowaste.pl i w Programie Targów.
* Bea Johnson była gościem konferencji "Dom bez odpadów", której partnerem byliśmy w 2016r.