Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie Francja-Polska zostało partnerem kolejnej instytucji systemu Frankofonii – Uniwersytetu im. Leopolda Senghora z siedzibą w Aleksandrii (Egipt). To już trzecia instytucja systemu Frankofonii związana z nauką i szkolnictwem wyższym, której Stowarzyszenie jest partnerem, po Agencji Uniwersyteckiej Frankofonii oraz Frankofońskiej Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania.
Uniwersytet Senghora oferuje kształcenie na studiach magisterskich i podyplomowych, na kierunkach związanych z tematyką rozwoju gospodarczego, społecznego oraz infrastrukturalnego państw rozwijających się, przede wszystkim afrykańskich. To więc znakomita oferta dla tych, którzy chcą związać swoją przyszłość zawodową z Afryką.
Struktura uczelni obejmuje wydziały: Administracji i Zarządzania, Kultury, Inżynierii Środowiska, Zdrowia Publicznego oraz Zarządzania Oświatą. Poziomy nauczania ustalone są według systemu bolońskiego, co skutkuje uznawalnością dyplomów. Studia są dostępne dla obywateli państw Frankofonii, w tym Polski, którzy ukończyli co najmniej studia licencjackie. Uczelnia może także zaoferować stanowiska dydaktyczne naukowcom specjalizującym się w tematyce tam nauczanej.
Uniwersytet Senghora posiada także filie w kilku krajach afrykańskich i europejskich.
Rekrutacja na rok akademicki 2017/2018 trwa do wtorku 28 lutego 2017r. Szczegóły rekrutacji na stronie: http://www.usenghor-francophonie.org/Data/HTMLEditor/Doc/avis-de-concours.pdf
Wspólnota Frankofonii to aktualnie 84 państwa i regiony, które łączą więzy językowe, kulturowe lub historyczne z Francją. Jej główną instytucją jest Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (Organisation Internationale de la Francophonie – OIF), która powstała w 1970r. Podobnie jak w systemie Narodów Zjednoczonych, w systemie Frankofonii obok OIF istnieje szereg innych struktur, które są odpowiedzialne za różne dziedziny współpracy członków Wspólnoty.
Polska zgłosiła akces do OIF w 1995r., a w 1997r. została przyjęta na członka-obserwatora. Stowarzyszenie Francja-Polska jest od wielu lat głównym podmiotem ze strony pozarządowej, który stymuluje aktywność i współpracę instytucjonalną pomiędzy Polską a innymi państwami-członkami OIF oraz instytucjami wspólnoty Frankofonii.
2017-01-02