Frankofonia, kultura, ekologia, technologia
Francophonie, culture, écologie, technologie
Stowarzyszenie Francja-Polska

Stowarzyszenie Absolwentów Studiów
Francuskojęzycznych w Polsce

Association France-Pologne

Association des Anciens Elèves
des Formations Francophones en Pologne

PROPOZYCJE KULTURALNE DLA FRANKOFILÓW 4 #ZOSTANWDOMUZFRANCJA

6 lipca 2020

Kalendarium

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

W czasie pandemii ciężko pojechać do Francji, ale dzięki technologiom cyfrowym możemy spędzić czas we francuskiej atmosferze. Szereg francuskich instytucji przygotowało bardzo ciekawą a przy tym darmową ofertę dla internautów. Poniżej nasz czwarty subiektywny przegląd tych propozycji, z których większość wymaga znajomości języka francuskiego.

Musée national de l’histoire de l’immigration https://www.histoire-immigration.fr/ressources/histoire-de-l-immigration/conferences-et-debats-en-podcast

Muzeum udostępniło nagrania z debat i konferencji organizowanych w latach 2008-2020 dotyczących historii migracji oraz aktualnych kwestii związanych z tym zjawiskiem. Na stronie znajdziecie trzy rodzaje konferencji: cykl “L’UniverCité”, cykl “Quand l’immigration fait débat” oraz zbiór debat i konferencji pod tytułem Les rencontres-débats du musée.

Frac Nouvelle-Aquitaine MÉCA – http://conquetedelart.fr/index.php

Wyruszcie na „podbój sztuki” (conquête de l’art) i odkryjcie cztery krótkie video na temat sztuki nowoczesnej. Dowiecie się z nich,  czy dzieło sztuki musi być piękne albo czy trzeba być odpowiednio wykształconym, żeby docenić dzieło sztuki.

3e Scène de l’Opéra de Paris https://www.operadeparis.fr/3e-scene

Na platformie znajdziecie kilkadziesiąt krótkometrażowych filmów oraz spektakli, które można obejrzeć bez limitu czasowego.

Espace multimédia Gantner – https://www.espacemultimediagantner.cg90.net/podcasts-audio/

Na stronie udostępniono kilkanaście podcastów, dzięki którym możemy poznać kulisy powstania znanych zespołów takich jak np. Pink Floyd czy Rolling Stones.

« Le portrait d’Esther »http://portrait-esther.fr/

Projekt, który w ubiegłych latach wystawiany był w Musée des Beaux-Arts d’Angers, teraz udostępiono online. « Le portrait d’Esther » to komiks Romaina Bonnin i Pierra Jeanneau opowiadający historię trzech kobiet z trzech pokoleń, które łączy wspólna tajemnica.

Limédia Kiosque – https://kiosque.limedia.fr/

Na stronie udostępniono fragmenty XX-wiecznej prasy lokalnej z takich miast jak Thionville, Metz, Nancy czy Epinal. W gazetach znajdziemy nie tylko archiwalne aktualności; w niektórych z tytułów zobaczycie, jak wyglądały reklamy na początku ubiegłego stulecia albo znajdziecie przepis na tradycyjną francuską tartę.

Musée du Louvrehttps://petitegalerie.louvre.fr/visite-virtuelle/saison5/

Muzeum udostępniło platformę, dzięki której możecie odbyć wirtualną wizytę w małej galerii Luwru (Petite Galerie) w technologii 360 stopni.