W czasie pandemii ciężko pojechać do Francji, ale dzięki technologii cyfrowej możemy spędzić czas we francuskiej atmosferze. Szereg francuskich instytucji przygotowało ciekawą, a przy tym darmową ofertę dla internautów. Poniżej nasz 6. subiektywny przegląd tych propozycji, tym razem adresowany do młodych frankofilów: rok szkolny już za pasem ? Uwaga, większość propozycji wymaga znajomości języka francuskiego.
Villeurbanne – http://litterature-jeunesse-libre.fr/bbs/titleslist/0/
Na platformie udostępniono ponad 1000 książek dla dzieci i młodzieży do pobrania w formacie PDF lub EPUB. Wśród tytułów znajdziemy zarówno XIX-wieczną klasykę (Verner, Bladé), jak i literaturę współczesną z ostatnich lat. Aby pobrać interesującą nas pozycję, wystarczy kliknąć w tytuł, a następnie „download” na górze strony. Pojawi się wtedy format, w którym chcemy pobrać książkę (PDF lub EPUB), wybieramy pasującą opcję i voilà: możemy już cieszyć się lekturą. ?
Musée de Berck-sur-Mer- https://musee.berck.fr/le-musee/le-musee-chez-nous
W ramach cyklu Musée chez nous, Muzeum udostępniło wiele atrakcji dla młodych gości – od kolorowanek dla najmłodszych po historię dzieł i kolekcji dla starszych dzieci. Tematyka: morze, malarstwo, archeologia.
Château de Versailles – http://www.chateauversailles.fr/grands-formats/poum-tiya
Na stronie www Pałacu udostępniono pięknie ilustrowane opowiadanie Poum Tiya et le Roi-Soleil. Poznajemy historię, która łączy młodego księcia, Poum Tiya, oraz Króla Słońce, Ludwika XIV. Opowiadanie inspirowane jest wizytą Ambasadora Tajlandii w Wersalu w 1686 r.
Dargaud – https://www.dargaud.com/actualites/atelier-jeunesse-des-activites-pour-vos-enfants-photo
Na portalu zamieszczono propozycje zajęć DIY (Do It Yourself) dla dzieci. Można tu nauczyć się, jak zrobić czapkę pirata, stworzyć mini-ogródek, czy złożyć pudełko origami.
Ateliers Médicis – https://www.ateliersmedicis.fr/les-tutos
Na platformie opublikowano kilkadziesiąt tutoriali video. Dzieci odkryją między innymi o podstawy beatboxingu, dowiedzą się, jak zrobić film animowany albo autoportret.
Audioblog Arte Radio – https://audioblog.arteradio.com/blog/145412/home-radio
Na stronie znajdziemy 5-odcinkowy cykl Home Radio, w którym dziennikarka radiowa opowiada m.in. o sztuce przeprowadzania wywiadów czy technice modulacji głosu. Home Radio to cykl, który uczy, jak profesjonalnie nagrać własne audycje radiowe. ?
France Culture – https://www.franceculture.fr/emissions/lectures-denfance
Na portalu francuskiej stacji radiowej France Culture znajdziemy kilkanaście 30-minutowych słuchowisk z cyklu Lectures d’enfance (pl: lektury z dzieciństwa). „Wyspa Skarbów”, „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, „Przygody małego słonia Babara”,, „Mikołajek”… to tylko kilka przykładów książek, które czytają dzieciom profesjonalni francuscy lektorzy.